כתיבה ובימוי למסיבות סיום

בין אם הצגת הסיום היא מחזה מקורי או עיבוד למחזה מוכר, מערכונים, פזמונים או כל השראה אחרת לסיפור מסגרת, כתיבה איכותית ומקורית הכרחית להצלחת ההצגה.

מסיבות סוף שנה תלויות בכתיבה החל משלב הרעיון וכלה במחיאות הכפיים. בשנים האחרונות, עם הטכנולוגיה המתקדמת, המולטימדיה והפירוטכניקה, ניכר כי המילים עצמן איבדו את ערכן. הצגות איכותיות הוחלפו ב"שואו ענק" והתוכן איבד מחשיבותו. על כן יש לוודא שהטקסט האיכותי יקבל את מקומו הראוי ולא יידחק לטובת אפקטים טכנולוגיים חזותיים. תוכן איכותי ערכי ועשיר תמיד יהיה בעל ערך מותאם יותר לכל קהל יעד.

תהליך כתיבת ההצגה

כתיבה ובימוי הצגה

בכתיבה עבור הצגות סוף שנה, יש להתחשב קודם כל בקהל הצופים ולרקום לו עלילה מצחיקה, נגישה, שנונה ומפתיעה, על הווי השכבה, המוסד המחנך והאירועים המשמעותיים שעיצבו אותו.

על כן, מומלץ לבצע תחקיר מעמיק ויסודי שבסופו יוכל הכותב לנתח את כל  הדרכים להגיע לכל הקהל, או לפחות לרובו הגדול. כשנאסף מספיק "חומר גלם" אפשר לשזור אותו בעלילה, בשירים ובקטעי הווידאו.

מכאן הבמאי שבד"כ הוא גם הכותב, ירקום את החיים על הבמה, במקצועיות באינטליגנציה וברגישות. במאי טוב ייתן ביטוי לכל תלמיד שחפץ להשתתף, ויהיה רגיש לקהל ההורים, שמגיעים לצפות בילדים שלהם, ולו בשורת טקסט בקטעי המשחק, בשירה, על מסך, בריקוד או בקריינות.

בימוי הצגה בהתאמה לשכבת גיל

כמובן שיש הבדל בין כתיבה ובימוי של כיתות י"ב מול כיתות ו'.

כתיבה ובימוי עבור מסיבת סיום י"ב תתבצע לרב בשיתוף עם התלמידים, החל מדיון על בחירת הנושא, דרך עיצוב האירועים שחשוב לכתוב עליהם ולהציג אותם. התהליך הזה מאוד מגבש ויוצר את ההתרגשות והאמביציה להנעת ההצגה ולעשייה משותפת. הכתיבה תתאפיין ביותר קלילות וקריצות אקטואליות..

כתיבה ובימוי עבור מסיבת סיום כיתות ו תהיה מפוקחת יותר על כל שלביה. שכן הגבולות הרבה יותר ברורים, הן עבור התלמידים והקהל. גם היא תהיה הומוריסטית וקלילה, היא  תתאפיין בערך מוסף ובמסרים חינוכיים, ובד"כ ישתתפו כל ילדי השכבה.

כותבים ובמאים מעולים יקפידו ויפקחו על איכות ורמת התוכן, בכל שלב בהפקה. ברעיון, במחזה, בשירים, בתאורה וההגברה, בתפאורה, בתלבושות, בכוריאוגרפיה, כל חלק ביצירה מושפע ישירות מהאיכות ומהתוכן.  כמה שהתוכן עשיר יותר כך גם התוצאה הבימתית.

לסיום, הכי חשוב לזכור – גם כשהזמן מוגבל והלחץ משתלט, יש להתחשב בעובדה שהתלמידים חווים תיאטרון, ושאנחנו שליחיו. יש לתעל את כל ההתרגשות והלחץ ליצירת חוויה חיובית ובלתי נשכחת עבור התלמידים. כי כן. השחקנים הינם תלמידים. ילדים ובני נוער. לא בוגרי בית ספר למשחק או שחקני תיאטרון וותיקים. יש לשאוף להוציא את המרב מכישרונם אבל לזכור שרובם חווים השתתפות במופע מסוג כזה פעם אחת או פעמיים בחיים.. אז שירגישו כמו כוכבים

אספנו בשבילכם במאים וכותבים מעולים, מומלצים ובעלי ניסיון במסיבות סוף שנה צרו עמנו קשר למידע נוסף Graduation.co.il@gmail.com