הפקת מסיבות סיום כיתה י"ב

Home / הפקת מסיבות סיום כיתה י"ב

הצגת סוף שנה של כיתות י"ב מהווה עבור התלמידים את אירוע השיא בתום 12 שנות לימוד. זוהי חוויה משמעותית מעצימה ומרגשת, בהנחה שהתהליך והתכנים יהיו ערכיים וחינוכיים.

ההצגות בשכבת גיל זו תהיינה לרב בנושאים שקרובים להווי השכבה ובית הספר. הכתיבה תיעשה בשיתוף פעולה עם התלמידים. התלמידים יעזרו בשלב המחקר, ויספקו למחזאי/במאי חומרי גלם לכתיבה (מה מאפיין את השכבה, מה היו האירועים המשמעותיים שעיצבו אותה, מה מאפיין את המורים וההנהלה וכו') חומרים אלה יהיו הכרחיים לפרי יצירתם המשותפת.

ככל שהשכבה קטנה יותר כך השקיפות תהיה גדולה יותר, והשאיפה תהיה לשלב את כולם ברעיונות ולאסוף חומרים מכמה שיותר תלמידים. בשכבות גדולות יותר השכבה תנדב צוות כתיבה שמורכב ממיטב המוחות החריפים והוא יעבוד ישירות עם הבמאי. וברוח והווי השכבה ההצגה תתובל בהרבה הומור, שירים וריקודים, אקטואליות וקריצות לקהל ההורים, המורים והמכובדים.

תקופת החזרות

זמן עבודה ממוצע (החל משלב היגוי הרעיון ועד למופע עצמו) הינו כחודשיים וחצי, ולרב מתחיל בחזרת התלמידים מחופשת הפסח. במהלך חודשים אלה יופק מופע הסיום על כל שלביו. כתיבה. אודישנים וליהוק. בימוי והעמדה, כוריאוגרפיה הקלטות, שילוב טקס רשמי(הנחייה ונואמים) והידוק לכדי הרצות ("ראנים" /גנרליות) עד לרגע השיא- ההצגה. העבודה הינה אינטנסיבית ובקצב מתגבר.

ארגון עבודת ההפקה

יש לזכור כי מעבר ללחץ של ההפקה, תזמונה מורכב עבור התלמידים, יש להיערך לכך שהחודשים בהם נערכות החזרות הם חודשים עמוסים מאד עבור הבוגרים, שנבחנים תכופות בבגרויות ובבחינות מגן, משתתפים בימי עיון, ומסכמים את פועלם בתנועות הנוער וההתנדבות שלקחו בהם חלק. יש לקבוע מראש לו"ז חזרות בהתאם לכל האילוצים. כל במאי ידרוש את כמות החזרות שיצטרך ע"פ ראות עיניו המקצועיות, תוך שהוא לוקח בחשבון גם חזרות כוריאוגרפיה והקלטות.

טבלאות עבודה

מומלץ מאד להזין את כל הנתונים והאילוצים בטבלת אקסל/גוגל דוקס, ובכך לערוך ולשנות לפי הצורך וכמובן לשתף את כל הגורמים הרלוונטיים. ראשית יש להזין בה את הלו"ז הבית ספרי,כדי שכל האילוצים כבר ימוקמו בטבלה (טקסים/ טיולים/ חגים/ בגרויות ומתכונות)
את זמני כתיבת ההצגה יש להזין בהתחלה וכמובן שמומלץ לסיים שלב זה לפני או בזמן חג הפסח, ולהשאיר "פתח" לשכתוב ותיקונים בלבד.
כמו כן, רצוי להזין בטבלה את אופי החזרה לפי הצורך (למשל חזרת קריאה,חזרת חלוקה לתמונות, חזרה עם תלבושות ואביזרים, חזרת ריקודים, הקלטות וכו) כך גם צוות ההפקה וגם כל משתתף יוכל לדעת את תפקידו בכל זמן חזרה נתון.

לשלב הליהוק רצוי להכין טבלת אקסל נפרדת.

ליהוק, חזרות ותיאום עם אנשי מקצוע

חשוב מאד לחלק נכון את זמני החזרות. שלב האודישנים והליהוק הינו חשוב מאד. במיוחד כאשר השכבה היא גדולה. השאיפה היא לתת ביטוי לכמה שיותר משתתפים. לכן יש להצטייד מראש בכל אודישן ברשימות של כל קטעי המשחק השירה הריקוד וההנחיה בהצגה, לדעת בדיוק אילו דמויות נרצה ללהק לכל מערכון ופזמון על מנת לשבץ כל תלמיד בנישה שמתאימה לו.

כאשר שלב הליהוק מסתיים מתחילה תקופת החזרות. היא מתחלקת לשלב הקריאה ולימוד בעל פה, העמדה והרצה. יש לקבוע דד ליין ללמידה בעל פה. מאחר ותלמידי י"ב הם חבר'ה בוגרים שיותר מתחברים לחומרים הכתובים, כדאי לעשות איתם עבודת שולחן בשלבים הראשונים, זה יקל על הלמידה בעל פה ויחבר אותם ליצירה. ברגע שהשחקנים שולטים בטקסט ובביצועו, מגיעות חזרות ההעמדה, ההצגה מתחילה לקרום עור וגידים. בשלב הזה כל הזמרים גם הם צריכים לשלוט בטקסט ובביצוע.

מומלץ מאד להפיק את השירים כמה שיותר מוקדם בתהליך החזרות. ברגע שמסיימים עם ההקלטות אפשר לעבוד ישירות עם הפלייבקים ובכך להתפנות לכוריאוגרפיה ולמשחק. זה ייתן לכל המשתתפים בריקודים ובשירים מספיק זמן לתרגול ושליטה.

יש לעבוד במקביל לחזרות בתיאום שוטף עם כל אנשי המקצוע. על עוזר הבמאי/המפיק/צוות ההפקה לוודא פגישות מסודרות ותיאום לו"ז עם הספקים הרלוונטיים: סאונד, תאורה, אולפן הקלטות, תפאורה, השכרת תלבושות , כוריאוגרפיה, תיעוד ועוד.

הישורת האחרונה לפני הצגת הסיום – השבוע הטכני

המצב האידיאלי הוא לפנות שבוע שלם לפני ההצגה לסגירות אחרונות. כאשר ההצגה, הריקודים והשירים "עומדים", התפאורה והאביזרים ממוקמים, התלבושות מוכנות, ובוצעו מספיק חזרות הרצה. ניתן להתפנות ל"שבוע הטכני". שבוע זה כולל את החזרות הגנרליות, ראן קיו טו קיו לתאורה והסאונד. ראן כניסות ויציאות, ראן תלבושות ועוד. אם באמת הכל מבוצע מושלם. אפשר לצ'פר את התלמידים ב"ראנים מצחיקים" (איטלקי/מוגזם/מבטאים וכו'), מאד חשוב להפגת הלחץ המתח והשחיקה, לשלב כמה שיותר הומור בשלב הזה, שהוא לא תמיד כיפי לתלמידים (לעמוד שעות על הבמה עד שמקבעים תאורה וכו')

יום המופע

אחרי חודשים ארוכים ואינטנסיביים של תכנון וארגון, בימוי ותיאום, מגיע יום המופע. בשלב הזה, אם אין תקלות חריגות, הכל כבר אמור להיות מוכן. כל העבודה הקשה מתנקזת לשעתיים פחות או יותר.. וכמה שאמורים להפחית לחץ, לשחרר, לנשום, זהו יום מאד לחוץ. רגע השיא.

הפקת מסיבת סיום כיתות י"ב היא תהליך מורכב מאוד, המצריך ניסיון רב מול גורמים רבים, ארגון ושליטה בכל התחומים במקביל, ויצירתיות לכל אורך הדרך. טיפול מסודר ונכון יסלול את הדרך להצלחה.

צרכים עזרה בהפקת מסיבת סיום לכיתות י"ב? צרו עמנו קשר עוד היום Graduation.co.il@gmail.com