תפאורה ואביזרים להצגות

הצגת סיום הינה הצגת תיאטרון לכל דבר, ועל כן כל מרכיב בה צריך להיות מושקע בהתאם. עיצוב החלל הבימתי הינו אחד המרכיבים החשובים בהצגה. והוא מעצים את הנראות ואת המסר. את התפאורה יש לתכנן כבר במהלך שלב הכתיבה. ראשית יש לבחור את סגנון התפאורה הרצוי ואז את מרכיבי התפאורה.

סגנונות תפאורה

 1. תפאורה ריאליסטית – תפאורה מציאותית שמייצגת "עולם אמיתי" תפאורה זו מייצגת את המציאות את המקום ההתרחשות, שבו מתרחש המחזה.
 2. תפאורה סוריאליסיטית- תפאורה "על מציאותית" , כמתוך חלום.
 3. תפאורה פרגמנטלית – תפאורה שמציגה רק רמזים או דימויים והקהל אמור "להשלים אותם".
 4. תפאורה נרטיבית (שכיחה ביותר) המסמלת במדויק את הזמן והמקום בו מתרחשת ההצגה. ריאליסטית ואימפורמטיבית.
 5. תפאורה מינימליסטית – תפאורה מתאפיינת במינימום אביזרי םעל הבמה כדי להבליט יותר את המיזנסצינה.
 6. תפאורה מידיאלית – תפאורה המשלבת מדיות נוספות כמו וידיאו צלליות אנימציה ועוד.

סוגי תפאורה

יש כמה מרכיבים של תפאורה בהצגות סיום, לכל אחד מהם תפקיד מהותי בעיצוב החלל הבימתי.

 • צוגים ומסכים – העמודים והמסכים הגדולים ברקע הבמה המאפשרים לנו להציג תפאורת רקע דינאמית ואיכותית.. לשלב וידיאו ארט ואפקטים שיעצימו את חווית הצופה, מבלי להוריד מערכה של התפאורה. כל הצוגים תולים גם את פנסי התאורה ועל כן חשוב לציין כי אין להרכיב את התפאורה ואת התאורה במקביל.
 • תפאורת בד – למעשה מסך בד ענק עליו מודפס או מצויר הרקע הרצוי. מכסה את כל אחורי הבמה (בדכ משתמשים בו כאשר אין מסכי וידיאו)
 • אביזרים / פרופס – קוליסות, פודיומים, תפאורה תלת מימדית, קבועה או מתחלפת. בניית תפאורה מקצועית ו/או אביזרים שמדמים את העולם הבדיוני שנשאף להשיג.

תקציב התפאורה

על אף שישנה חשיבות רבה לעיצוב החלל הבימתי בהצגות סוף שנה, התקציב שמושקע בו מוגבל בדרך כלל. על כן חשוב לתכנן מראש כיצד לעצב את החלל הבימתי, על מנת שנחשוב על ניצול מירבי של המשאבים שלנו, ושל היצירתיות שלנו.

תקציב התפאורה תלוי במספר גורמים:

 • מיקום – מהם תנאי השטח? מהן דרכי הגישה להרכבת התפאורה? האם ניתן לפרוק בקלות או יש צורך בהובלה ידנית?
 • כמות – מה כמות האביזרים שנזדקק להם להרכבת התפאורה?
 • סוג – תפאורה מתחלפת תעלה יותר מתפאורה קבועה משום שהיא מצריכה אנשי מקצוע שיתפעלו אותה גם בזמן ההצגה וכמובן דורשת הובלה והרכבה של עוד סט תפאורה שלם.
 • הובלה – בהתאם לכמות האביזרים
 • הזמנות מיוחדות – ישנם מחסנים גדולים של תפאורות מוכנות ואביזרים שניתן לשכור לפרקי זמן דרושים. מקוליסות ועד תפאורות תקופתיות, אגדות מרהיבות ועוד הפקות קונספט על אף שההיצע עצום, לעיתים יש צורך להזמין בניית תפאורה בהזמנה אישית, וזה משפיע על עלות התפאורה כמובן.
 • עבודה קהילתית משותפת – מומלץ מאד לשלב את הורי התלמידים בשלב בניית התפאורה. מעבר לעובדה שזה חוסך מעלות ההפקה באופן משמעותי, מפתיע לראות את ההתגייסות ואת הכישרון בתוך עשייה קהילתית. את הגיבוש ואת ההעצמה של ההורים והילדים המוכשרים(לעיתים קרובות ישנם אדריכלים וקבלני בניין בקרב ההורים שהופכים חלומות למציאות..)

בין אם מלאכת התפאורה נעשית על ידי תפאורנים מקצועיים, או כחלק מעבודת צוות של קהילת ההורים, בין אם התפאורה מושכרת או מוקמת מחדש, עיצוב החלל הבימתי הוא אחד התהליכים החשובים בהפקה. יש לתכנן אותו בקפידה, אל מול כל האילוצים וכמה שיותר מוקדם.

אם אתם צריכים תפאורה מלאה או אם יש לכם השלמות שצריך לבנות במיוחד עבור ההצגה, איגדנו מחסני תפאורה ואביזרים, אתר עודפי חומרים שניתן למחזר מהם תפאורות וכמובן מעצבי תפאורה איכותיים ומומלצים שיסייעו לכם להפוך כל דמיון למציאות.

צרו עמנו קשר לפרטים נוספים Graduation.co.il@gmail.com